Informace ke změnám platným od 1. 9. 2016 – dle novely školského zákona č. 82/2015 Sb. a Vyhl. 27/2016 Sb.

Informace ke změnám platným od 1. 9. 2016 – dle novely školského zákona č. 82/2015 Sb. a Vyhl. 27/2016 Sb. o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných (inkluzivní vzdělávání)

Od 1. 9. 2016 se zavádí nové vymezení pojmu „žák se speciálními vzdělávacími potřebami.“ Dříve školský zákon vymezoval výčet druhů handicapů žáků (tělesně, zrakově, sluchově postižení, autisté, žáci s vývojovými poruchami učení a chování).

Od 1. 9. 2016 jsou to žáci, kteří k naplnění vzdělávacích potřeb na rovnoprávném základě potřebují poskytnutí podpůrných opatření.

Podpůrná opatření (dále jen PO) jsou nezbytné úpravy ve vzdělávání a školských službách odpovídající zdravotnímu stavu, kulturnímu prostředí nebo jiným životním podmínkám žáka. Jsou to opatření organizační, metodická, odborné intervence (asistent, tlumočník, přepisovatel apod.) nebo kompenzační pomůcky.

Žáci se speciálními vzdělávacími potřebami mají právo na bezplatné poskytování podpůrných opatření školou a školským zařízením.

Podpůrná opatření se dělí do 5 stupňů:

PO 1. stupně – poskytuje se po domluvě s vyučujícím a na základě žádosti zákonného zástupce žáka bez doporučení školského poradenského zařízení (dále jen ŠPZ).

Jedná se o minimální úpravu metod, organizace a hodnocení. Třídní učitel za spolupráce vyučujících vybraných předmětů zpracovává plán pedagogické podpory (dále jen PLPP).  Je vyhodnocován nejpozději po 3 měsících.

Nepostačují-li opatření prvního stupně, škola doporučí poradenskou pomoc ŠPZ. Do ŠPZ patří pedagogicko-psychologické poradny (dále jen PPP) nebo speciálních pedagogická centra (dále jen SPC).

Komunikaci se ŠPZ bude na naší škole zajišťovat výchovný poradce Mgr. Jitka Šteflová a zástupce ředitele pro 1. stupeň Mgr. Miluše Kurzová.

PO 2. – 5. stupně – poskytuje se pouze s doporučením ŠPZ.

Třídní učitel a zákonný zástupce zpracovávají podklady pro vyšetření ŠPZ. Podklady předává zákonný zástupce třídnímu učiteli. Školskému poradenskému zařízení předá podklady od rodiče a třídního učitele zástupce ředitele školy Mgr. Miluše Kurzová.

Škola po obdržení „Doporučení“ (od ŠPZ) a obdržení žádosti (od zák. zástupce) začne zpracovávat individuální vzdělávací plán (dále jen IVP). Za vytvoření IVP zodpovídá třídní učitel za spolupráce ostatních vyučujících.

Na každý školní rok se změnou IVP musí rodiče odevzdat novou žádost o IVP. Zákonný zástupce zároveň s podpisem IVP (nebo PLPP) podepisuje tzv. informovaný souhlas, který je součástí IVP/PLPP. IVP se vyhodnocuje max. za 1 rok.

U žáků s lehkým mentálním postižením se od 3. stupně podpůrných opatření upravují minimální výstupy učiva. Jsou doporučené v RVP ZV a platné od 1. 9. 2016.

Mimořádně nadaní žáci se mohou také vzdělávat podle IVP/PLPP – dle vyhl. 27/2016 Sb. Mimořádně nadaného žáka určuje ŠPZ. IVP/PLPP zpracovává třídní učitel za spolupráce ostatních vyučujících.

Hodnocení žáků probíhá dle platné legislativy a klasifikačního řádu, který je součástí školního řádu 31. ZŠ. Je platný od 1. 9. 2016.

Vedení 31. ZŠ