Kroužek Fyzikální hrátky

Kroužek Fyzikální hrátky měl v letošním školním roce 2016/2017 svoji premiéru. Skupina chlapců a dívek především z 5. tříd se scházela každý čtvrtek na hodinu jednoduchých zábavných pokusů.

Děti si vyzkoušely práci s pomůckami, s kterými se setkají na 2. stupni ZŠ především v hodinách fyziky, ale například i chemie nebo volitelného předmětu Přírodovědná praktika.

Konkrétně jsme zkoumali různé vlastnosti kapalin a plynů, hráli si s magnety i jednoduchými elektrickými obvody, došlo i na pokusy z optiky nebo elektrostatiky nebo třeba na stavbu mostu s využitím tření.

V některých hodinách si žáci i vyrobili jednoduché pomůcky, např. vážku s mimořádnou stabilitou, tzv. thaumatrop nebo papírovou raketu na vzduchový pohon, kterou i otestovali nejen na chodbě školy, ale i venku na hřišti.

K měření různých fyzikálních veličin jsme využívali především moderní měřicí senzory Pasco, s kterými si páťáci hravě poradili. Kromě pravidelného měření tlaku vzduchu si vyzkoušeli měřit i hydrostatický tlak nebo velikosti třecích sil za různých podmínek.

Na příští školní rok opět plánujeme pro žáky 5. – 6. tříd tento kroužek otevřít.

Mgr. Jana Šoupová