Geometrie trochu jinak

Ve středu 22. 3. 2017 jsme se na Střední průmyslové škole strojnické a Střední odborné škole profesora Švejcara zúčastnili v rámci dotačního programu „Motivace pro technické vzdělávání mládeže Plzeňského kraje v roce 2016“ přednášky na téma Geometrie trochu jinak - geometrie s technickou podporou CAD systémů.

Obsahem přednášky byla prezentace s ukázkou některých možností CAD systémů, které výrazně usnadní řešení geometrických úloh, které by žáci 8. a 9. ročníků ZŠ měli zvládat klasickými geometrickými postupy. Žáci se přesvědčili, že postupy s aplikací CAD systémů jsou jednodušší, rychlejší a snáze uchopitelné.

Nabyté dovednosti byly pro naše žáky velkým přínosem a motivací při rozhodování v jejich výběru na střední školu.

Praktické úlohy, které si žáci vyzkoušeli:

·        Rovinná geometrie: sestrojení trojúhelníku zadaných parametrů a konstrukce opsané a vepsané kružnice s využitím CAD systémů pro 2D.

·        Prostorová geometrie: vytvoření řezu tělesem rovinou danou třemi body s následným výpočtem plochy a obvodu řezu s využitím CAD systémů pro 3D.

·        Návrh jednoduché součásti ve 3D, přiřazení materiálu, její vizualizace a vygenerování fyzikálních vlastností.