Výuka informatiky na 1. stupni

Již od prvního ročníku žáci naší školy využívají ICT v praxi. Žáci využívají učebny informatiky při práci s výukovými programy. Na jednotlivé předměty máme zakoupeny osvědčené výukové programy, na kterých si žáci mohou ověřit získané vědomosti. Při výuce využíváme i interaktivní tabuli, která je u dětí velmi oblíbená.

S výukou předmětu informatika začínáme v 5. ročníku. Předmětu je věnována 1 hodina týdně. Vyučování probíhá v učebně informatiky. Každý žák má k dispozici PC s připojením na internet.

Předmět Informatika obsahuje na 1. stupni 3 části:

·        Základy práce s počítačem.

·        Vyhledávání informací a komunikace.

·        Zpracování a využití informací.

Žákům umožňujeme dosáhnout základní úrovně informační gramotnosti, tj. získat elementární dovednosti v ovládání výpočetní techniky a moderních informačních technologií, orientovat se ve světě informací, tvořivě pracovat s informacemi a využívat je při dalším vzdělávání i v praktickém životě.

V hodinách se děti nejprve seznámí se zásadami při práci u počítače: bezpečnost, hygiena, ochrana zdraví. Dále poznávají části počítače a jeho využití. Trénují ovládání myši, nastaví si počítač tak, aby jim co nejvíce vyhovoval: plocha, hlavní panel, spořič obrazovky, rychlost poklepání… Naučí se třídit soubory do složek a ukládat svou práci, vytvoří si adresáře, učí se kreslit v programu Malování, psát, vyhledávat informace na internetu.

Velký důraz klademe na bezpečnost na internetu. Děti se seznámí nejen s Desaterem bezpečného internetu, ale také s tím, kde mají hledat pomoc, kdyby se na internetu setkaly s nevhodným chováním.

Všichni žáci mají založenu emailovou adresu sloužící pro komunikaci s učitelem a s kamarády z 31. ZŠ.

Nabyté znalosti a dovednosti pak budou rozvíjet při výuce informatiky na 2. stupni.