Třídíme odpad - hliník

Jak hliník poznáme?

Hliník je stříbrolesklý, lehký, měkký nemagnetický kov. Když ho pokrčíme, drží zmačkaný a dá se lehce trhat.Co patří do hliníku k recyklaci:

• obaly od čokolád (hliníkové)
  • alobal
  • víčka od jogurtů, která po zmačkání zůstávají zmačkaná
  • víčka od paštik, salátů apod.
  • plechovky od nápojů
  • obaly od čokoládových figurek
  • a další potravinové obaly z čistého hliníku bez příměsi papíru nebo folie

Obaly sbíráme čisté bez zbytků jídel a papírových štítků.Co nepatří do hliníku k recyklaci:

• některá víčka od jogurtů např. dobrá máma
  • obaly vrstvené např. od instantních polévek
  • obaly od léčiv
  • obaly od živočišného másla
  • mince, příbory apod.

Proč hliník třídit?

Hliník se vyrábí z bauxitové rudy a proces jeho výroby je velmi energeticky a finančně nákladný. Při výrobě se vyprodukuje velké množství toxického odpadu. Emise, které při výrobě vznikají způsobují dýchací potíže. Navíc se hliník jako všechny kovy v přírodě špatně rozkládá a dlouho zůstává na již tak plných skládkách, zatímco by se mohl recyklovat.Přesvědčili jsme vás, že třídění hliníku je opravdu užitečné? Pokud ano, jsme rádi, že se k nám přidáte.

Bližší informace v kabinetu fyziky u paní učitelky J.Šoupové nebo B.Matasové, případně u I.Boušové (I.stupeň).

Vybraný hliník odevzdáme koncem dubna do Zoo Plzeň, která sběr hliníku organizuje již asi pátý rok.

Loni jsme odevzdali 7 kg hliníku.

Třídění hliníku úspěšně pokračuje…

Do odevzdání vytříděného hliníku nám zbývá ještě půl roku a už se nám hromady plechovek a potravinových obalů úspěšně hromadí v kabinetech!

Moc děkujeme rodičům, kteří se ve třídění zcela nepochybně angažují (asi i větší měrou než děti). Jen bych vás chtěla požádat o několik věcí:

1.      Prosím, plechovky sešlapávejte (za chvilku by nás plechovky vystěhovaly na chodbu). Děkuji.

2.      Větší hliníkové předměty (např. příbory) patří do sběrného dvora. My můžeme do zoo odevzdat pouze hliník, který tvoří obaly od potravin apod. (tedy ten, co by šel zmačkat do kuličky).

3.      Pokud si nejste jisti, zda se jedná o hliník, přistupujte k odpadu, jakoby to hliník nebyl. (hliník po zmačkání drží tvar a jde velmi snadno trhat, na obalech může být označen číslem 41 či písmeny ALU v trojúhelníku ze šipek).

Přikládám fotografie obalů, které NEJSOU čistě hliníkové.

Děkuji Jana Šoupová