Krkonošská expedice

V pondělí 11. 9. 2023 se vydalo 38 žáků 9. tříd a 3 pedagogové na turisticko-poznávací kurz do Krkonoš. Cesta autobusem proběhla velice hladce. Po výstupu z autobusu jsme jeli lanovkou z Janských Lázní na Černou horu, dále jsme šli pěšky přes Černohorská rašeliniště a Velkou Úpu k ubytovacímu zařízení.

Druhý den jsme absolvovali celodenní „trek“ z Pece pod Sněžkou, putovali Obřím dolem na Sněžku a dále na Pomezní Boudy. Výstup na vrchol byl náročný, ale počasí nám velmi přálo a výhledy za to stály.

Středa byla lehce odpočinková, neboť jsme závodili v terénu. Vylosovali jsme si trojice a vyzkoušeli si orientaci podle mapy a naši vzájemnou spolupráci. Všichni orientační závod úspěšně zvládli, některé týmy dokonce ve vynikajícím čase. Odpoledne jsme vyslechli přednášku pana Bílka z KRNAPu na téma Krkonošské lesy, jejich flóra a fauna.

Nejdelší trasa nás čekala ve čtvrtek, který pro nás začal již brzy ráno. Prvních pár kilometrů jsme museli nasadit pláštěnky, ale pak se počasí umoudřilo a bylo velmi příjemně. Cestu nám zpestřovaly nádherné hřiby, které na nás vykukovaly z okraje lesa. Škoda, že košíky nebyly v doporučeném vybavení do hor. Výlet se nám vydařil, všichni si dokázali, že umí překonat déšť, mlhu, puchýře i téměř 35 km dlouhý pochod. Byla skvělá nálada a nevadil nám ani večerní přírodovědný test, na který jsme již byli připraveni a zakreslování trasy pochodu do mapy.

Poslední den jsme sbalili naše věci, vyklidili pokoje, napsali poslední test zaměřený na historii a zhodnotili náš týdenní pobyt. Mohli jsme si zahrát i stolní fotbal a po obědě nám naložili naše zavazadla a pěšky jsme šli na autobus. Cesta do Plzně byla zpestřena návštěvou „Mekáče“, kde mnozí z nás utratili zbytek peněz.

Žáci IX. A, IX. B, IX. C a IX. D

Studenti během kurzu rozvíjeli nejen svoji fyzickou zdatnost, ale i týmového ducha, upevňovali své znalosti z dějepisu, zeměpisu a přírodopisu. Myslíme si, že to byl po všech stránkách podařený kurz a přejeme všem budoucím deváťákům stejně pěkné zážitky.

Mgr. Ilona Došlá, Mgr. Vladimír Hrubý, Mgr. Lukáš Hupač

učitelé