Akce HLINÍK ve školním roce 2013/2014 s rekordem

Odvezeno 300 kg hliníku!

Loni a předloni jsme vytřídili a předali do zoo po 200 kg hliníku, letos to bylo rovných 300 kg.

Poměrně velký nákladní automobil z plzeňské zoo v úterý 3. 6. naložili žáci 6. B a 9. B během čtvrthodinky množstvím pytlů s vytříděným hliníkem z potravinových obalů.

Nejaktivnější sběrači z řad žáků 1. i 2. stupně pojedou 17. 6. za odměnu do ZOO v bavorském Lohbergu a k Velkému Javorskému jezeru.

Sběr hliníku organizuje již několik let plzeňská zoo s organizací IRIS. Důvody jsou především ekologické a ekonomické. Hliník se vyrábí z bauxitové rudy, která se dobývá ve velkých povrchových dolech. Výroba hliníku z rudy je velmi náročná na spotřebu elektrické energie. Při výrobě se navíc vyprodukuje velké množství toxického odpadu. Hliník se jako všechny kovy v přírodě špatně rozkládá a dlouho zůstává na skládkách.

Pokud se chcete k třídění hliníku připojit, přečtěte si několik dalších informací:

·       třídíme pouze čisté obaly od potravin a nápojů (ne příbory, ne plechy na pečení, rámy od kola a žebříky, ne obaly od léků apod.),

·       hliník poznáme např. podle toho, že není magnetický, jde snadno trhat a po zmačkání drží tvar,

·       recyklační symbol pro hliník má značku 41 případně ALU,

·       plechovky prosíme zmačkat.

Ještě jednou děkujeme všem žákům a jejich rodičům, kteří se na třídění hliníku letos podíleli.

Mgr. Jana Šoupová