Velikonoce na statku II. A a II. B

9. 4. 2019 se vydaly třídy II. A a II. B autobusem na školní výlet do Třebíze. Naším cílem byl Cífkův statek, kde jsme se měli seznámit s velikonočními tradicemi na venkově.

Před vraty svého stavení nás přivítali pantáta s čeledínem a hned všechny zasvětili do svého vesnického příběhu. V kuchyni jsme se od děvečky Aničky dozvěděli, co všechno ženy na Velikonoce pekly, a dostali jsme na ochutnání moc dobrý mazanec. Potom jsme pokračovali do sednice. Tam jsme hádali, jakým způsobem se za starých časů barvila vajíčka. Anička nám také vysvětlila symboliku barev pentliček, které přivazovaly dívky mládencům na pomlázky. Venku jsme stužkami ozdobili malé břízky – budoucí májky. V další místnosti nás „Masopust“ poučil o časovém sledu svátků od Vánoc k Velikonocům (vynášení Smrtky, masopust, půst apod.) a mohli jsme si polepit na památku malého keramického beránka pravým ovčím rounem.

Naše předposlední zastávka byla u pana faráře, kde jsme vyslechli příběh Ježíšova ukřižování a zmrtvýchvstání. A pak už naše kroky vedly k „družebné bábě“. Vyprávěla nám o svých zkušenostech s domlouváním svateb (a že to leckdy nebylo jednoduché…) a dovolila dětem projít tajnou chodbou pro odměnu - barevný drahokam“.

Nakonec jsme si všichni nakoupili na jarmarku pomlázky, perníčky, řehtačky, přívěsky, zkrátka všeliké velikonoční zboží. Výlet se nám moc líbil a už se těšíme na Vánoce na zámku…