Vánoce na zámku

Na den, kdy chodí Mikuláš, čert a anděl 5. 12. 2022, jsme se všichni třeťáci vypravili na zámek, abychom nasáli vánoční atmosféru a dozvěděli se něco o vánočních zvycích, které dříve dodržovali na zámcích. Přivítala nás samotná kněžna s knížetem a některé jejich vánoční zvyky jsme si mohli i vyzkoušet (např. rozkrojení jablíčka, věštění z hrnečků). Zapojili jsme se nejen do příprav v kuchyni, kde jsme pomáhali péct vánoční cukroví, ale i do výzdoby sálu, kde jsme si vyrobili krásné svíčky na adventní věnec. Nakonec nás v kapli překvapil zlobivý čert Kleofáš s andělem a Mikulášem. Když jsme slíbili, že příští rok budeme hodní, dostal každý nějakou tu dobrůtku.

Celý výlet jsme si moc užili a přejeme všem krásné a pohodové Vánoce jako ty, co jsme prožili na zámku Stránov!

Mgr. Lucie Richterová

třídní učitelka III. B