Škola odpovědného spotřebitele

Akci realizovala organizace AISIS v rámci programu Zodpovědně s penězi pro žáky osmých ročníků ve dnech 30. 9. – 2. 10. 2020. Žáci získali představu o základních právech spojených s nákupem mimo kamenné prodejny.

Cílem programu bylo seznámit se s oblastí spotřebitelských práv, zvýšit žákům jejich právní vědomí přiměřeně k jejich věku a potřebám. Téma zahrnovalo kritéria výběru prodejce, rizika spojená s internetovým obchodem nebo podomním prodejem, popř. uzavíráním smluv po telefonu. Žáci byli seznámeni s právem a podmínkami odstoupení od kupní smlouvy, s možností následných postihů a zorientovali se v celém procesu odstoupení od smlouvy od jeho počátku až po navrácení peněz spotřebiteli.

Získané poznatky použili žáci v modelových situacích. Znají nyní postup při uplatňování spotřebitelských práv, orientují se v terminologii, chápou podmínky odstoupení od smlouvy bez udání důvodu, společně vytvořili informační panel pro spolužáky. V závěrečných minutách si doplnili a ověřili získané znalosti prostřednictvím vědomostní strategické hry AZ – kvíz.

Mgr. Jitka Šteflová

výchovná poradkyně školy