Exkurze do ZEVO Plzeň a Fest Čisté Plzně

Ve čtvrtek 24. 10. jsme měli s žáky 5. C zajímavý den, který se celý točil kolem odpadků. Už ráno po 8. hodině nás velmi vřele přivítali v ZEVO Plzeň (Zařízení na energetické využití odpadu) v blízkém Chotíkově. Po úvodním slově o spalovnách, jejich významu a funkci, o využití odpadu k vytváření elektrické energie a ohřevu vody, videoprojekci, prohlídce 3D modelu spalovny a samozřejmě po poučení o bezpečnosti pohybu během exkurze se první skupina přesunula s průvodcem do prostoru spalovny. Navštívili prostory velícího střediska, místnost s turbínami, kde se vyrábí elektrická energie, nahlédli do pece, ve které byla teplota kolem 900°C (samozřejmě bezpečným okénkem), viděli magnetický filtr železných zbytků a pohyb obrovské ruky jeřábu, která nabírá odpad. Druhá skupina si mezitím vyzkoušela různé interaktivní aktivity a hry na panelech v úvodním sále. Skupiny se poté vystřídaly. Informace získané v ZEVO Plzeň byly velice zajímavé a poučné, žáci byli exkurzí velmi nadšeni.

Náš „odpadový den“ tím však nekončil. Po rozloučení v ZEVO Plzeň jsme se autobusem přesunuli na opačný konec Plzně do sídla firmy Čistá Plzeň, kde probíhal Fest Čisté Plzně pro školy. Pro veřejnost byl s volným vstupem přístupný o víkendu.  Na festivalu bylo pro děti připraveno několik stanovišť, každé se týkalo jiného druhu odpadu (Alu plechovky, elektroodpad, nápojové kartony…apod.) Všemi stanovišti  děti provázel moc hezky zpracovaný pracovní sešit a informovaní průvodci. Děti se dozvěděly, co lze třídit a následně recyklovat, jaké jsou možnosti zpracování různého druhu odpadu a především, jak se zbytečným obalům vyvarovat a neplýtvat vodou ani dalšími zdroji.  Věděli jste, že alu plechovky je možné recyklovat stále do nekonečna? Že z nápojových kartonů lze vyrobit plot na zahradu? A že recyklace kabelů pomáhá při dopravním značení? To i spoustu jiných užitečných informací jsme se dozvěděli na Festu Čisté Plzně. Viděli jsme i zblízka a zevnitř různé druhy svozových vozů a nejvíce nás zaujala myčka kontejnerů

Informace získané v ZEVO Plzeň i na Festu Čisté Plzně byly velice zajímavé a poučné, žáci byli exkurzí nadšeni. Celý den byl velmi zábavný a určitě nás donutil se zamyslet nad odpady kolem nás.

Petra Křížková

koordinátor EVVO a třídní učitelka 5.C