Den techniky našich dívek

Ukázkový den pro naše žákyně:

dne 8. 10. 2014 jsme se zúčastnily v rámci projektu Technika a ICT – Cherchez la femme! se žákyněmi 8. a 9. ročníku ukázkového dne na SOU elektrotechnickém v Plzni. V aule nám Bohumil Sobotka (zástupce ředitele SOU elektrotechnického Plzeň) představil jednotlivé obory, které se na škole vyučují. Proběhlo také představení realizátora projektu, seznámení s cílem a zaměřením projektu Technika a ICT – Cherchez la femme! Podpora odbourávání genderové segregace v Plzeňském kraji“

Po rozdělení žákyň dvou skupin a seznámení se se zásadami BOZP na všech pracovištích proběhla teoretická výuka s možností vyzkoušení si daného oboru. Dívky byly provedeny odbornými učebnami pro výuku jednotlivých oborů - Telekomunikace, Mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení, Informační technologie, Mechanik elektronik.

V odborné učebně si žačky vyzkoušely si montáž astabilního klopného obvodu – dvou tranzistorový efektní blikač. Během montáže pracovaly s páječkou, kterou pájely jednotlivé části obvodu, letovaly drátky a diody. V závěru připojily blikač na 9 V baterii, který poté všem dívkám úspěšně fungoval. Hotové výrobky si dívky odnesly domů.

Velice děkujeme všem pedagogům a mistrům odborného výcviku, kteří se nám na SOU elektrotechnickém, po celý den věnovali.

O projektu:

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů. Program Dejme (že)nám šanci podporuje rovné příležitosti žen a mužů v pracovním i osobním životě a prevenci a pomoc obětem domácího násilí v České republice. Spravuje ho Nadace Open Society Fund Praha, která od roku 1992 rozvíjí hodnoty otevřené společnosti a demokracie v České republice.

Hlavním cílem projektu je snížení genderové segregace ve vzdělávání v Plzeňském kraji a zvýšení zájmu dívek o studium technických a ICT oborů pomocí souboru komplexních aktivit a úzké spolupráce ZŠ, SŠ a SOU Plzeňského kraje, ZČU v Plzni, Techmania Science Center, významných zaměstnavatelů v regionu, města Plzně a Plzeňského kraje.