Vodní elektrárna Orlík, francouzská zahrada na zámku Dobříš

Dne 22. 3. 2023 jsme si výběrem žáků 2. stupně prohlédli unikátní prostory vodní elektrárny Orlík. Výstavba vodního díla Orlík, jejíž součástí je unikátní přehrada spolu s vodní elektrárnou, byla ukončena v roce 1961. Těleso Orlické přehrady je v řetězu vltavských přehrad největší, nejvyšší a nejmohutnější. Stát u paty přehrady byl unikátní zážitek pro všechny účastníky exkurze. V interiéru elektrárny jsme viděli v chodu soustrojí s Kaplanovou turbínou. Uchvátily nás interiéry strojovny, její rozlehlost a mohutnost. Při poutavém výkladu se žáci dozvěděli princip výroby elektrické elektřiny z vodního, obnovitelného zdroje. Všichni jsme si uvědomovali, že hráz zadržuje 720 000 000 m³ vody, která je nad námi.

Další zastavení nás čekalo ve francouzském parku zámku Dobříš, který byl nově otevřen po nákladné rekonstrukci. Nyní je opraven závlahový systém, sochy i fontána. Krásná byla i opravená zámecká oranžérie. Zajímali jsme se i o technické řešení závlahového systému, odvodnění oranžérie a s tím související technologické řešení opravy tohoto nádherného parku.

Návštěvu žáků zorganizovala Střední průmyslová škola Dopravní v Plzni v rámci projektu Vzdělávání 4.0 v Plzeňském kraji. Exkurze po jednotlivých firmách a provozech mají žákům přiblížit možnosti uplatnění po studiu střední školy a usnadnit rozhodování při výběru školy.

Celou akci využíváme k tomu, aby si naši žáci mohli vhodně zvolit budoucí profesi podle zájmu, obtížnosti a jejich životní preference. Uvědomujeme si, jak je to v tomto věku důležitý mezník, proto se je i účastí na této akci snažíme podporovat.

PhDr. Miroslava Huclová, Ph.D. a Mgr. Jitka Šteflová

Projekt Technik