Středověké stavební stroje

V tomto školním roce nabízíme našim žákům tradičně účast v soutěži technických dovedností. Soutěž se uskuteční na SPŠS a SOŠ prof. Švejcara, Plzeň, Klatovská 109, je realizovaná v rámci projektu Podpora odborného vzdělávání v Plzeňském kraji.

Téma letošního ročníku: Středověké stavební stroje s obsahem:

·        technické řešení stavebních strojů, rešerše historických konstrukcí;

·        zhotovení repliky vybraného středověkého stavebního stroje dle dobového vyobrazení z historické literatury.

Žáci sestrojí pod vedením pedagogů středověký stavební stroj dle historických námětů.

V přiloženém plakátu jsou uvedeny bližší informace.

Zájemci o uvedenou soutěž a bližší informace se mohou hlásit na kontakty:

Miroslava Huclová: huclovami@zs31.plzen-edu.cz

Jitka Šteflová: steflovaji@zs31.plzen-edu.cz

Motivační text ke konstrukci strojů:

Středověké stavební stroje

Středověké stavební stroje byly geniální ve své jednoduchosti, skladnosti i výrobě náhradních dílů. Všechna tato zařízení aplikují dovedně základní mechanické principy, díky kterým bylo možné efektivně využít omezenou lidskou či zvířecí sílu třeba při zdvihání a přemísťování těžkých břemen, při zatloukání pilotů pro základy staveb i při dalších stavebních činnostech.

Představu o podobě takových strojů si můžeme udělat hlavně díky dobovým vyobrazením.

Například klecový jeřáb vyrobený dle předlohy v bibli Václava IV., beranidlo zhotovené podle vyobrazení tzv. husitského anonyma a vrátek s vijákem podle vyobrazení v knize Domenica Fontany.

Zadání soutěže žákovských týmů partnerských ZŠ:

Sestrojte repliku vybraného středověkého stavebního stroje dle dobového vyobrazení z historické literatury.