Machův včelín Krušlov a vodní mlýn Hoslovice

Dne 24. 5. 2023 jsme s žáky IX. C a výběrem žáků 8. ročníků navštívili nádherný včelín v kouzelném předhůří Šumavy. Rozsáhlejší dřevěná stavba s vyřezávanými a malovanými prvky a s unikátní sbírkou zhruba 80 řezeb a výtvarně ztvárněných úlů nás okouzlila prostředím i příběhem o jejím vzniku. Josef Mach začal se stavbou včelína v roce 1948 a celá stavba trvala 4 roky. Malované úly v podobě domečků se všemi drobnými detaily byly plně funkční. Celá sbírka čítá 65 domečků. Dnes slouží v prostorách včelína jako unikátní exponáty, které jsme mohli obdivovat. Zároveň jsme se seznámili s celou problematikou včelařství, včelích produktů a životem včel. Pochopili jsme, jakým unikátem je tvorba medu a jak vše souvisí s přírodou a jejím stavem.

Po připraveném obědě na malebné krušlovské návsi jsme navštívili vodní mlýn v Hoslovicích. Opět úžasný unikát s působivým příběhem. Areál vodního mlýna leží 17 km od Strakonic u hoslovického potoka. Tvoří jej tři stavby – mlýn s obytnou částí, chlévy s kolnou a stodola. Patří k němu také rybníček s náhonem, sad a louky.

Návštěva nás přenesla do dob dávno minulých. Autentický obraz života na mlýně připomínal původní hospodářské vybavení s funkčním mlecím zařízením. Pro výjimečný příběh rodiny, kde vlastníci odmítli veškerý technický pokrok, je poslední dochovanou technickou úpravou žentour z počátku 20. století. V areálu tak zůstal zakonzervován tradiční venkovský způsob života, dokumentující hospodaření přibližně ve 20. letech 20. století. Od roku 2008 je areál prohlášen za národní kulturní památku a je často využíván i pro natáčení pohádek – opravdu se nemusí nic upravovat.

Návštěvu žáků zorganizovala Střední průmyslová škola dopravní v Plzni v rámci projektu Vzdělávání 4.0 v Plzeňském kraji. Exkurze po jednotlivých firmách, provozech či exkurzích mají žákům přiblížit možnosti uplatnění po studiu střední školy a usnadnit rozhodování při výběru školy.

Celou akci využíváme k tomu, aby si naši žáci mohli vhodně zvolit budoucí profesní směr podle zájmu, obtížnosti a jejich životní preference. Uvědomujeme si, jak je to v tomto věku důležitý mezník, proto se je i účastí na této akci snažíme podporovat.

PhDr. Miroslava Huclová, Ph.D. a Mgr. Jitka Šteflová

Projekt Technik