Kroužek Dopraváček

Ve spolupráci se Střední průmyslovou školou dopravní nabízíme našim žákům 8. a 9. ročníků v rámci projektu „Podpora odborného vzdělávání v Plzeňském kraji, CZ.02.3.68/0.0/0.0/19_078/0019/021“ Kroužek Dopraváček.

Co na naše žáky čeká?

Autonomní vozidla

Přednáška o autonomních a robotických vozidlech, diskuse k tématu.

Snímače umožňující funkci robotických vozidel

Přednáška o snímačích pro robotická vozidla, diskuse k tématu.

Kolový robot

Přednáška a ukázka kolového robota, diskuse k tématu.

Humanoidní roboti

Přednáška o humanoidních robotech, ukázky, diskuse k tématu.

Roboti dnes a zítra

Přednáška o robotech současnosti a o jejich vývoji v dalších letech, diskuze k tématu.

3D modelování v aplikaci SketchUp

Základy vytváření 3D modelů v aplikaci SketchUp. Význam modelování a simulace ve vývoji nových technologií nejen v dopravě.

Papírové modely vozidel

Využití papírových modelů při vývoji nových výrobků (vozidel). Význam modelování (papírové modely, dřevěné modely, 3D tisk, 3D modelování) v dnešním vývoji výrobků.

Roboti ve vesmíru

Přednáška o robotech a autonomních strojích ve vesmíru. Zaměření na možnou budoucí autonomní vesmírnou dopravu.

Snímače a jejich data

Ukázka dat z jednotlivých snímačů osazených na robotickém vozidlu.

Umělá inteligence

Přednáška o trendech v umělé inteligenci zaměřené na využití v autonomních a robotických vozidlech.

Lokalizace a mapování

Přednáška a diskuze na téma možností lokalizace robota v prostředí a mapování tohoto prostředí pomocí snímačů (s i bez použití GPS).

Roboti ve výuce, výuka robotiky

Informace o robotech, na kterých je možné vyučovat robotiku.

Programování robota v programech MakeBlock, Scratch 1

Ukázka a procvičení základů programování v programech Makeblock a Scratch. Základní spojování bločků do programu, proměnné, základní příkazy.

Programování robota v programech MakeBlock, Scratch 2

Ukázka a procvičení základů programování v programech Makeblock a Scratch. Větvení programu, cykly

Ukázka tvorby programu pro desku Arduino

Ukázka a procvičení tvorby programu pro desku Arduino. Konkrétně jde o ukázku stejného programu, který se tvoří v předchozích setkáních.

Ukázka tvorby programu robota v jazyce Python

Ukázka a procvičení tvorby programu v jazyce Python. Konkrétně jde o ukázku stejného programu, který se tvoří v předchozích setkáních.

Snímače překážek

Přednáška a ukázka snímačů, díky kterým může robotické vozidlo odhalit překážku a zabránit srážce

Jízda robota po čáře

Přednáška a ukázka možností, jak snímat trať ve formě čáry pomocí snímačů na robotovi.

Zpracování dat ze snímačů

Ukázka zpracování dát ze snímačů osazených na robotickém vozidlu.

Tvorba kolového robota na platformě Arduino

Ukázka tvorby kolového robota vytvořeného ze stavebnice Merkur s řídícím počítačem Arduino a osazeného senzorem čáry.

Tvorba kolového robota na platformě Raspberry Pi

Ukázka tvorby kolového robota s řídícím počítačem Raspberry Pi osazeného kamerou.

Ukázky robotů a jejich činností

Ukázky reálných robotů a jejich možných aplikací.

Termíny:

·        9. 11. 2022 (středa), od 14:15 hodin. Odchod od naší školy s doprovodem ve 14:00 hodin.

·        14. 12. 2022 (středa); od 14:15 hodin. Odchod od naší školy s doprovodem ve 14:00 hodin.

·        26. 1. 2023 (čtvrtek); od 14:15 hodin. Odchod od naší školy s doprovodem ve 14:00 hodin.

·        23. 2. 2023 (čtvrtek); od 14:15 hodin. Odchod od naší školy s doprovodem ve 14:00 hodin.

·        30. 3. 2023 (čtvrtek); od 14:15 hodin. Odchod od naší školy s doprovodem ve 14:00 hodin.

·        20. 4. 2023 (čtvrtek); od 14:15 hodin. Odchod od naší školy s doprovodem ve 14:00 hodin.

Kroužek je zdarma.

Kontakty pro přihlášení: