Komu slouží servery

Páteční poledne 22. 11. 2013 bylo pro některé žáky naší do jisté míry neobvyklé. Namísto klasické výuky informačních technologií se tentokrát dočkali speciální přednášky o počítačových serverech a problematice jejich správy.
První informací, kterou žákům přednášející sdělil, byl význam samotného slova server. Jedná se o slovo odvozené od anglického výrazu to serve, což znamená sloužit. U této informace žáci dlouho nezůstali, jelikož se přednáška zaměřila na serverový hardware, jehož popis byl dán do kontrastu s hardwarem pro klasické osobní počítače. Žáci se tedy dozvěděli, v čem se servery liší od klasických PC, na jaké vlastnosti jsou kladeny největší nároky a také, že přes výkon serveru si na něm nikdo žádnou hru nezahraje díky absenci výkonného 3D grafického čipu. Třešničkou na dortu, která završila první část přednášky, byla otázka z publika na cenu výstavby datového centra, jelikož ty ve velkém rostou pod taktovkou velkých firem po celém světě. Nakonec se přednášející shodl s žáky, že to nebude nejvhodnější dárek, o který by mohli napsat Ježíškovi.
Následující část prezentace byla věnována serveru z pohledu operačního systému.
Součástí přednášky bylo i shrnutí historie obou serverových operačních systémů, na kterou bylo navázáno pro mě velice zajímavým tématem virtualizace. Ta umožňuje provozování více virtuálních počítačů na jednom fyzickém zařízení. Jedná se o technologii, která se v dnešní době ve velkém nasazuje a která může firmám ušetřit nejen náklady na počet zaměstnanců, ale také na spotřebu energie. Zajímavostí ovšem je, že firmy si v dnešní době většinou nedrží stálé zaměstnance na správu svých serverů. Častěji se setkáváme s takzvaným outsourcingem, kdy si vlastník serveru tyto služby objednává od jednotlivců či specializovaných firem.
Přednáška byla následně zakončena praktickými ukázkami obou operačních systémů. Žáci měli možnost si prohlédnout grafické prostředí operačního systému Windows Server, vůči němuž vypadalo, alespoň z pohledu laika, textové prostředí linuxového serveru jako stará škodovka vedle nového Ferrari.
Přednášku hodnotit jako velice užitečnou, jelikož dokázala žákům základní školy velice vhodně představit servery včetně nejnovějších technologií, které se v tomto oboru používají.