Exkurze ZČU FAV, katedra kybernetiky

Dne 29. 1. 2014 se na Fakultě aplikovaných věd Západočeské Univerzity v Plzni uskutečnil den otevřených dveří. V rámci tohoto dne byla domluvena exkurze žáků naší školy zapojených do Projektu Technik na katedru kybernetiky. Akce byla naplánována do celého dne tak aby se jednotlivé skupiny dostaly ke všem stanovištím bez zbytečného čekání z důvodu velkého množství návštěvníků. Přesto musím říci, že zájem o den otevřených dveří byl letos velký.
Žáci se na katedře mohli seznámit se směry oboru a se zajímavými projekty, které se v rámci katedry kybernetiky řeší. Jako příklad je možné uvést laboratoř robotiky, která byla pro žáky zajímavá též z důvodu možnosti účasti na letní univerzitě zaměřené na stavbu a programování robotů nazvané Campo Arduino.
Mezi další ukázky pařily systémy pro zpracování zvuku, z nichž je možné jmenovat například archiv vysílání, ve kterém lze vyhledávat přímo části videa, kde byl zmíněn hledaný výraz.
Mezi další stanoviště patřila laboratoř zaměřená na zpracování obrazu, interakci člověk stroj nebo například několik robotických artistů, jako například robotický lachtan schopný balancovat míč na jehle.
Zajímavá pomoc pro techniky byl výzkum malého robota sloužící ke kontrole svárů na potrubí v jaderné elektrárně. V současné době musí řada techniků přerušit práci, kterou aktuálně vykonávají a přejít ke kontrole svárů. S tímto pomocníkem bude muset svoji práci přerušit například pouze jeden zaměstnanec, který roznosí takzvanou „píďalku“ na jednotlivé sváry a robot už zařídí zbytek. Dojde tedy k úspoře času a omezí se nutnost přerušit práci kvůli kontrole potrubí. Žádný ze zaměstnanců však o práci nepřijde.
O proběhlé akci by se zajisté dalo napsat mnohem více, ale stejně by to nenahradilo osobní účast na dni otevřených dveří, která se nám všem moc líbila.