Exkurze do firmy DAIKIN

Dne 7. 2. 2014 jsme v rámci projektu Technik navštívili firmu DAIKIN (http://www.daikinczech.cz) sídlící v Plzni na Borských polích. Firma DAIKIN se zabývá výrobou klimatizačních jednotek. Náš sraz se zástupci firmy byl domluven na 8:30 hodin před areálem firmy. Poté jsme se přesunuli do velké reprezentační přednáškové místnosti a celá exkurze mohla začít.

První částí návštěvy byla přednáška prezentující firmu jako takovou, její strukturu, cíle a zázemí. Pro žáky bylo z této přednášky nejzajímavější představení celého areálu včetně popisu biotopu vytvořeného pro zaměstnance jako oddychové místo, kde mohou trávit přestávky. Zajímavé je, že jsou zde umístěny i výrobky několika zaměstnanců věnujících se sochařství a dalším koníčkům. Jako příklad mohou posloužit lavičky vytvořené ze starých palet.
Dále exkurze pokračovala návštěvou tzv. showroomu, kde si žáci mohli prohlédnout několik hotových výrobků. Zde se také uskutečnilo focení celé skupiny. Následně byli žáci rozděleni do dvou skupinek, které byly po areálu dále prováděny zvlášť. První skupina ještě chvíli zůstala v showroomu a druhá parta se přemístila do výrobní haly.
Zde byly připraveny ukázky zlepšováků vytvořených zaměstnanci a také jsme si prohlédli jednotlivé výrobní linky a laboratoře, kde jsou klimatizace testovány, aby prošly normami. V hale bylo k vidění vše, co se zde děje od počáteční výroby komponentů po konečné sestavení, testování a balení hotových výrobků.
Zajímavý byl i výklad podávaný skupině pomocí sluchátek a mikrofonu kvůli hluku (jinak by žáci z výkladu nic neměli). Měli jsme možnost vidět automaticky jezdící vozíky rozvážející materiál na jednotlivá stanoviště v hale, které sami inženýři pracující ve firmě vymysleli a které usnadňují celý proces výroby (urychlení, bezpečnost atd.).
Po návštěvě haly jsme se přesunuli do tréninkového centra, kde probíhá zaškolení nových zaměstnanců. Zde si žáci měli možnost vyzkoušet některé testy, kterými musí nováčci projít, aby se mohli zapojit do procesu výroby. Byly zdánlivě nesouvisející s budoucí prací, ale šlo spíše o nácvik různých druhů pohybů, které jsou při práci ve firmě často vykonávány. Nakonec si několik odvážlivců vyzkoušelo šroubování pneumatickým šroubovákem a zjistili, že se nejedná o nic lehkého. Tato část prohlídky žáky nadchla asi nejvíce, a proto se celá exkurze oproti plánu protáhla až do 11 hod.
Závěrem bychom vyzdvihli, že firma DAIKIN měla celou akci perfektně připravenou a chtěli bych jim tímto velice poděkovat. Také příkladné chování všech našich žáků během celé exkurze přispělo k úspěchu celé akce.