Březenský drak Severočeských dolů v Březně, Žatec a jeho chmelařská krajina zapsaná na seznamu UNESCO
Dne 10. 10. 2023 jsme s výběrem žáků 7., 8. a 9. ročníků navštívili Severočeské doly v Březně u Chomutova. Měli jsme unikátní možnost zblízka si prohlédnout velkorypadlo KU 800, které v dolech více než třicet let nepřetržitě pracovalo. Důlní obr je vysoký podobně jako chomutovská městská věž a váží podobně jako 17 plně naložených letadel před startem. Poutavým vyprávěním nás zkušený průvodce, který celý život pracoval v dole, zasvětil do podrobností nejen těžby, ale i života v celém průmyslovém regionu. Víme, jak a kdy v pánvi vznikalo uhlí, známe jeho využití v konkrétní lokalitě. Slyšeli jsme, jak v regionu probíhala výstavba elektráren, jakým způsobem se uhlí těžilo a dopravovalo k výrobě elektrické energie – tolik potřebné pro rozvíjející se průmysl v celém Československu. Úchvatný pohled na důl, velkorypadla v akci a celou technologii dolu, nás zcela pohltil. Nic tak obrovského jsme nikdo neviděl.
Po tomto úžasném zážitku jsme se „naším zlatým autobusem“ přesunuli do nové památky UNESCO – Žatce a jeho chmelařského okolí. Chmelařské muzeum v Žatci je největší expozicí svého druhu na světě. Na ploše 4.000 m2 se nám představil vývoj chmelařství od raného středověku do současnosti. Kromě zajímavých sbírek muzea jsme se seznámili s vlastním objektem, který je technickou památkou a příkladem industriální účelové architektury z konce 19. století ve městě proslulém nejkvalitnějším chmelem na světě. Při prohlídce jsme viděli i dobové fotografie a písemné doklady o pěstování chmele a o vaření piva. Vyzkoušeli jsme si i zajímavé nářadí, mechanizační prostředky a historické stroje.
Návštěvu žáků zorganizovala Střední průmyslová škola dopravní v Plzni v rámci projektu Vzdělávání 4.0 v Plzeňském kraji. Exkurze po jednotlivých firmách, provozech či exkurzích mají žákům přiblížit možnosti uplatnění po studiu střední školy a usnadnit rozhodování při výběru školy.
Akce tohoto typu využíváme k tomu, aby si naši žáci mohli vhodně zvolit budoucí profesní směr podle zájmu, obtížnosti a jejich životní preference. Uvědomujeme si, jak je to v tomto věku důležitý mezník, proto se jim i účastí na těchto akcích snažíme pomoci v budoucím rozhodování.
Projekt Technik