Autocentrum Šmucler, Muzeum techniky a řemesel v Koloveči

Dne 23. 11. 2022 jsme s žáky 8. ročníku navštívili Autocentrum Šmucler v Plzni. Při poutavé exkurzi jsme viděli prostory autocentra, prohlédli si dílnu, klempírnu, lakovnu a v neposlední řadě i celý areál včetně skladovacích ploch nových a ojetých vozidel. V moderním showroomu značky ŠKODA se žáci mohli prostřednictvím videa seznámit s pozicemi, které jsou v autocentru zastoupené.

Žáci si uvědomili, že tu nejsou jen prodejci aut a mechanici, ale že pro chod autocentra je potřeba mnohem více specifických a technických profesí. Podrobnosti se pak dozvěděli v moderní zasedací místnosti, kde firmu představil vedoucí servisních služeb. Nechyběla ani otevřená diskuze a prostor pro dotazy, kdy se mohli žáci zeptat na vše, co je zajímá. Dnes již všichni dokáží odpovědět na otázky: Co všechno musí znát přijímací technik? Jak jsou zařízené dílna, klempírna a lakovna? Jak vypadá práce v autocentru?

Po poutavé návštěvě a posilněni obědem v KFC jsme se autobusem přesunuli do Muzea techniky a řemesel v Koloveči. Muzeum s výstavní plochou 1000 m2 a více než 7000 exponáty patří mezi největší a nejobsáhlejší muzea svého druhu v Česku. V expozicích jsou zastoupena všechna tradiční řemesla a živnosti, které se nacházely na vesnici. V současnosti se v muzeu nachází 67 kompletních řemeslných dílen a živností a dalších dvanáct technických expozic. Všechny exponáty jsme zhlédli s velkým zájmem. V kombinaci s moderním autocentrem jsme si všichni uvědomili vývoj techniky, řemesel, znalostí a dovedností místních lidí, jejich um a význam vzdělanosti generací našich předků a naší generace.

Návštěvu žáků zorganizovala Střední průmyslová škola Dopravní v Plzni v rámci projektu Vzdělávání 4.0 v Plzeňském kraji. Exkurze po jednotlivých firmách a provozech mají žákům přiblížit možnosti uplatnění po studiu střední školy a usnadnit rozhodování při výběru školy.

Celou akci využíváme k tomu, aby si naši žáci mohli vhodně zvolit budoucí profesi podle zájmu, obtížnosti a jejich životní preference. Uvědomujeme si, jak je to v tomto věku důležitý mezník, proto se je i účastí na této akci snažíme podporovat.

PhDr. Miroslava Huclová, Ph.D. a Mgr. Jitka Šteflová

Projekt Technik