Exkurze ČEPRO

Dne 9. 6. 2015 jsme se v rámci projektu Technik zúčastnili exkurze do akciové společnosti ČEPRO, která zajišťuje přepravu, skladování a prodej ropných produktů. Celý areál se nachází poblíž Třemošné a poskytuje přepravní, skladovací a speciální služby ostatním subjektům. Jejím posláním je také ochrana zásob státních hmotných rezerv. Zároveň provozuje síť vlastních čerpacích stanic pod obchodním názvem EuroOil.

Nejdříve jsme se seznámili s poduktovodním systémem, který spojuje potrubím sklady a střediska akciové společnosti ČEPRO s rafineriemi Litvínov, Kralupy nad Vltavou a Bratislava. Systém umožňuje přímé čerpání a zásobování mezi jeho jednotlivými úseky. Výstavba prvních úseků produktovodu začala v roce 1953, v současné době přesahuje jeho délka 1 100 km. Poté jsme si prohlédli zásoby státních hmotných rezerv. V e středisku a jeho skladech jsou uloženy různé druhy paliv v takovém množství, aby v souladu s našimi závazky, vyplývajícími z členství v Evropské unii, dosáhly 90denní zásoby průměrné denní spotřeby, a to v termínu do 31. 12. 2005. Areál skladů tvoří nadzemní a podzemní zásobníky, manipulační nádrže, plnící lávky automobilových cisteren, objekty pro stáčení a plnění železničních cisteren, dílny, technologické rozvody, kotelny, administrativní budovy, hasičské zbrojnice, laboratoře, strojovny, požární nádrže, elektrické rozvodny, železniční vlečky aj. Laboratoř kontroluje kvalitu přijímaného a vydávaného zboží, které se dále ze skladu přepravuje autocisternami, železnicí nebo produktovodem.

Zároveň nás velitel hasičů svezl velkým hasičským vozem k již zrušenému protiatomovému krytu, který jsme si celý prohlédli.

Za projekt Technik

Mgr. Miroslava Huclová, Ph.D.

Mgr. Jitka Šteflová