Sběr surovin, třídění odpadu na 31. ZŠ ve školním roce 2021/2022

Plechovky

Naše škola je zapojena do projektu a soutěže ve sběru nápojových plechovek se společností Ball Beverage Packing Czech Republic s.r.o. (ballcorp.cz), která jako jediná v ČR vyrábí a zpracovává hliníkové nápojové plechovky. V porovnání s ostatními obalovými materiály je plechovka 100 % nekonečně recyklovatelná. Spoluprací s touto společností je zajištěna přímá recyklace.  Výtěžek z prodeje hliníku je následně distribuován na dobročinné nadace a spolky. Ke sběru nápojových plechovek máme ve škole několik kartonových košů a dvě velké plechové popelnice.

Koše: chodba u velké tělocvičny, chodba k jídelně, 1. stupeň 1. patro – u učebny AJ, 2. stupeň – u kabinetu M.

Popelnice: družinový vchod a chodba u šaten 1. stupně.

Je důležité třídit plechovky od jiných hliníkových nebo kovových obalů.

Recyklrohraní

RECYKLOHRANÍ aneb Ukliďme si svět je dlouhodobý školní vzdělávací program finančně podporovaný společnostmi ECOBAT s.r.o. a ELEKTROWIN a.s. Věnuje se výchovné a vzdělávací činnosti v oblasti životního prostředí, zejména osvětě v oblasti předcházení vzniku odpadu, nakládání s odpady a šetrnému hospodaření s vodou.  V rámci programu byla spuštěna pro školní rok 2021/2022 nová celoroční hra. Základní princip spočívá v tom, že školy zapojené do vzdělávacího programu Recyklohraní dostávají body za sběr vysloužilého elektra, baterií, mobilních telefonů a tonerů do tiskáren, a rovněž za zapojení do osvětových aktivit. Soutěž probíhá od 23. srpna 2021 do 15. května 2022 na území České republiky.

Elektrozařízení

Sběr elektrozařízení (který garantuje společnost ELEKTROWIN a.s.) je u nás zprostředkován červenými plastovými popelnicemi na drobná elektrozařízení (toaster, fén, varná konvice…), které se nacházejí v chodbě u šaten 1.stupně. Vysloužilé elektrozařízení je možné sbírat celoročně. Jeho odvoz je však zajištěn pouze v rámci podzimní a jarní sběrové kampaně v termínech 15.9. až 20.10. a v průběhu března.

Baterie

Odvoz baterií (který garantuje společnost ECOBAT s.r.o.) je možný také v rámci sběrových kampaní na podzim a na jaře. Sběr probíhá celoročně do kartonových zelených krabic, umístěných v chodbě u šaten 1. stupně a na chodbě pod schody k jídelně.

Tonery a cartridge

V rámci recyklohraní sbíráme i použité tonery a cartridge všech typů používaných v domácnosti i kancelářích.  Žáci mohou tonery a cartridge zabalené v plastovém sáčku nebo v novinách odevzdat do sběrné nádoby (umístěné ve sborovně u tiskárny a opět v přízemí 1. stupně). Svoz garantuje společnost Cart4Future s.r.o.

Mobily

Nově vznikla i možnost zbavit se vysloužilých mobilních telefonů.

Do kabinetu 1. stupně (pí uč. Křížková, pí uč. Boušová) můžete odevzdávat všechny staré, nepotřebné mobilní a tzv. chytré telefony (není třeba řešit, jestli je mobil funkční nebo nefunkční). - Dále je možné odevzdat mobilní příslušenství: nabíječky, kabely a tablety Sbírat mobilní telefony a objednávat svozy nádob je možné průběžně ve školním roce.

Třiďte odpad! J

Mgr. Petra Křížková, Mgr. Ivana Boušová